dýchání CP TECH

(Ne)všední věci kolem nás, které denně dýcháme

People photo created by yanalya – www.freepik.com

Denně se každý z nás nadechne cca 20 000x – to je hodně, viďte? Avšak nedýcháme pouze čistý vzduch, ale i jiné zdraví více či méně škodlivé látky. Vyjma prachu a různých chemických sloučenin to jsou však i takové věci, které by vás nikdy nenapadly. Pojďme se spolu podívat, jaké to jsou.

Některé nálezy jsou záhadou i pro samotné vědce

Mrtvý hmyz, vlasy, roztoči, částice gumy jsou méně známými polutanty vzduchu, které se však běžně vyskytují ve vzduchu kolem nás.

Vítr, který fouká venku kolem našich domovů, přináší do domácností ještě více znečišťujících látek, než se v interiérech běžně vyskytuje

říká vědkyně pracující pro společnost Dyson

Vzácným jednorázovým objevem během analýzy filtrů čističek se stala DNA chlamydie. Ačkoliv odborníci nebyli schopni potvrdit, jak dlouho byla DNA na filtru, během používání zachytili snímek její existence v prostředí.

Kožní buňky nepřekvapí

Člověk ztrácí několik gramů kůže týdně, zhruba o hmotnosti malého sáčku chipsů, přibližují odborníci pro lepší představu. Odumřelá pokožka tvoří vločky, které mohou být velké, respektive malé až třicet mikrometrů, lidské oko je tedy nepostřehne. Jakmile se dostanou do vzduchu, jsou kožní buňky dostatečně lehké, aby mohly být přenášeny větrem a vdechnuty.

Vlasy, chlupy a srst zvířat

Tyto částice jsou ve filtrech rovněž běžně k nalezení. Vlasy se mohou rozpadat na částice, poletovat vzduchem a zachytit se v čističkách. „Protože jsou tak malé, vdechujete je a jdou hluboko do našich plic,“ upozorňuje Frank Kelly, profesor životního prostředí v Imperial College London.

Background vector created by macrovector – www.freepik.com

Je libo mrtvé brouky?

Někdy je obtížné je identifikovat, protože organická hmota rychle degraduje, ale mrtví brouci, pavouci i mouchy tvoří součást běžného domácího prachu, rozptýleného ve vzduchu.

Roztoči – stále s námi

Mohou žít na koberci a jsou jedním z důvodů, proč se doporučuje v domácnostech často vysávat. Roztoči se živí kožními buňkami, proto se jim dobře daří v čalouněném nábytku, matracích i textiliích. Tyto roztoče však lze nalézt také ve filtrech čističek – což znamená, že se mohou volně pohybovat ve vzduchu.

Kaučuk ale kosmetika

Existují důkazy o kaučukových částicích ve filtrech. Pravděpodobně se uvolňují z pneumatik, oknem se dostanou do domu při větrání a posléze se zachytí filtrem čističky.

Do vzduchu se též dostávají částice krémů na opalování nebo například silikonové kuličky, které jsou součástí make-upu či dalších kosmetických produktů, jako je lak na vlasy.

Background vector created by macrovector – www.freepik.com

Provonět si byt?

Máte rádi vonné svíčky? Bohužel v rámci nedokonalého spalování svíček bývají ve vzduchu pozorovány krystalické částice, které našemu zdraví rozhodně nepřidají. O prostorech, kde se aktivně pohybují kuřáci snad ani nemusí být řeč…

Nechcete s tím žít?

Vědci na základě analýzy poukazují na užitečnost čističek v domácnostech či jiných uzavřených prostorech. Pokud čističku nemáme, nebo pokud máme čističku nekvalitní, je možné, či spíše pravděpodobné, že i ve vzduchu kolem nás si poletuje mnoho z výše uvedených látek.


Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/co-vsechno-mame-doma-ve-vzduchu-z-necistot-pozname-jak-zijete-rika-mikrobiolozka/?fbclid=IwAR1Zlq5KbO2p_0X2Icsa45TDME-MnZdO9byzBXW7guBJAgPtP4rcECZrFVU

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů